Programok


A gazdasági és társadalmi változások egyre inkább arra ösztönzik az intézményeket, tehát bennünket óvodát is, hogy a szülőket bevonva, velük együttműködve könnyebben elérhetjük célunkat. A partneri viszony, mely a szülők és pedagógus között létrejön, úgy válik együttműködővé, ha saját szakmai hitelességét, értékeit megtartva megpróbál egyensúlyt teremteni.
A szülők részéről egyre inkább megfogalmazódik a késztetés arra, hogy részt vegyenek a pedagógiai folyamatban. Mindezt már nem csak passzív szemlélőként teszik, hanem tartalmat és formát aktívan alakító szereplőként, közvetítőként is.
A gyermek fejlődése érdekében szem előtt tartott tény az együttműködés szükségessége, azonban megvalósulási formái a helyzetek és adottságok függvényében igen sokszínűek.

Ünnepek, hagyományok, közös programok

Az ünnep már önmagában egy örömforrás, a közös élmény erejével pedig elősegíti a szülők és gyermekek közösséghez való tartozását. Az ünnepek kiemelkednek a hétköznapjainkból. Mozgalmasságot és rendkívüliséget visznek életünkbe. Hozzájuk tartozik a várakozás öröme, a változatosság. Az egyediség, mely az ünnepet a gyermekek számára is közelivé, elérhetővé teszi.

A családokkal közös élmények segítik a színesebb, közvetlenebb nevelő-oktató munka kialakulását intézményünkben. Általuk még jobban elmélyülhet a család és az intézmény közötti kapcsolat.

A szülői közösség megerősítését, valamint a gyermek személyiségfejlődését nagymértékben segítik az intézményünk életében jelenlévő közeli és távoli kilátások, programok. Mindezek elérendő és megvalósítandó célként állnak a gyermekek, szüleik és előttünk pedagógusok előtt.

A rendszeresen, évről-évre visszatérő, ismétlődő programok alkotják az óvodánk és benne a közösség hagyományrendszerét. Fontos feladatunk – nekünk, pedagógusoknak- az átgondolt, minden részletet jól magába foglaló előkészület. Ez az előfeltétele az ünnepek sikerének, ami nem más, mint a tevékeny várakozás időszaka.

A karácsonyi és húsvéti munkadélután

esetében a célunk kettősnek mondható. Természetesen fontos, hogy a szülők, gyermekek jól elsajátítsák az adott technikát és sikeres, szép munkadarabok készüljenek, mégis mélyebb tartalom húzódik mögötte. Egy olyan helyzetet teremtünk, ahol a közvetlen alkotói tevékenység közben a szülők információt kaphatnak az intézményről, a csoport életéről, az óvónőkről és egymásról is.

Ezek a munkadélutánok lehetőséget adnak arra is, hogy a szülők kicsit kiszakadjanak a mindennapok szürkeségéből. Itt érezhetik, hogy minden következmény nélkül alkothatnak kellemes hangulatban, még ha nem is annyira ügyesek. Ezáltal egy igazán jó életérzés keríti hatalmába a résztvevőket.

A munkadélutánok megrendezésére két napot jelölünk ki, azért, hogy a többgyermekes családok nyugodtan, az egyéni bánásmód elvét alkalmazva minden gyermekünknél részt vehessenek a programon.

A karácsonyi munkadélután időpontja mindig advent első vasárnapja előtti héten kerül megrendezésre.

A húsvéti munkadélután időpontja pedig általában a húsvéti nagyhét első pár napja.

Ünnepek, ünnepélyek

A szülők számára, a gyermekek által csoportonként előadott karácsonyi vagy anyák napi műsor, szintén várva várt esemény. A közös felkészülés a közösségi érzés elmélyülését szolgálja. Az ünnepség pedig információt közvetít a szülők részére a saját gyermekükről és rólunk, pedagógusokról is. Képet kaphat a szülő nevelői attitűdünkről, empátiánkról.

Az ünnepek végén mindig van lehetőség egy kis beszélgetésre, akár velünk, akár egymással. Jó lehetőség ez a tapasztalatok megvitatására is.

Az ünnepek hatásukat csak úgy érik el, ha a szülők támogatása is megvalósul bennük.

Szülők számára nyitott ünnepélyek:

Karácsonyi ünnep : a két épületben más-más napon, délután.

  • A kiscsoportosok esetében csak, mint együtt éneklés a szülőkkel, és játszódélután keretében valósul meg.
  • A középső- és nagycsoportban pedig egy kis műsor keretében

Anyák napja :

  • Kiscsoportban és középső csoportban évzáró ünnepéllyel együtt
  • Nagycsoportban önállóan, mint anyák napi köszöntő

Évzáró, ballagás :

  • Nagycsoportban önálló műsorként, és az iskolába menő gyermekek búcsúztatásával párosulva.

Óvodások számára rendezett ünnepélyek:

Mikulás

Óvodánkba minden évben december elején ellátogat a Mikulás. A gyerekek életkori fejlettségüknek megfelelően más- más műsorral készülnek a fogadására.

A kiscsoportosok kis verssel, dallal, a nagyobbak már több, és hosszabb előadással örvendeztetik meg a kedves vendéget. A Mikulás mindenkit egyesével köszönt és átadja az ajándékát. Előfordul, hogy segítségképpen krampuszokat is hoz magával. A szülők aprósüteményekkel és üdítővel járulnak hozzá, hogy ez az ünnep, igazi ünnepi formát öltsön.

Farsangi jelmezbál, táncház

A régi népszokást szem előtt tartva, valóban a farsang időszakában tartjuk ezt a jeles ünnepet. A gyerekek reggel a saját jelmezeikben érkeznek a csoportba. Az ünneplés már itt megkezdődik. A délelőtt folyamán az óvónők játékos vetélkedőkkel teszik még vidámabbá és örömtelibbé ezt az eseményt.

A nap fénypontja természetesen a táncházi mulatság, melynek helyszíne az új épület közösségi tere. Itt két turnusban folynak az események, hogy a gyerekek kényelmesen elférjenek.

A „talpalávalót„ szinte minden évben a Csík zenekar tagjai szolgáltatják. A lépéseket pedig, Panni néni (óvodánk néptánctanára) a táncpartnerével tanítja a gyerekeknek. A mulatság szerves eleme természetesen a sok finom aprósütemény és innivaló melyet a szülők prezentálnak erre a napra.

Gyermeknap, sportnap

Minden évben májusban kerül megrendezésre ez a gyermekek számára izgalmas, és közösségformáló program. Amennyiben az időjárás kegyes hozzánk úgy a délelőtt folyamán az udvaron tartjuk ezt az eseményt. Gondos szervezőmunka előzi meg az óvónők részéről, hogy a lebonyolítás gördülékeny legyen, ezáltal élményt biztosítson a gyermekek számára.

Korcsoportokhoz igazodó, vidám, sportos feladatok várnak a gyerekekre, melyeket teljesítve egészséges jutalmakat (müzli szelet, almaszirom) nyernek. Minden végrehajtott „próba” végén lufiba rejtett kis térképrészletet kapnak. Az összes feladat teljesítése végén a lufikat kipukkasztva, puzzle szerűen összeállítják a térképet és annak segítségével megkeresik a számukra elrejtett kincset.

Ebben a programban az óvoda minden dolgozója részt vesz. A karbantartó bácsik a terepet készítik elő, a pedagógiai aszisztensek és dadus nénik pedig a különböző állomáshelyeken várják a gyerekeket az érdekes feladatokkal.

A programot egy nagy közös- egész óvodát megmozgató- torna zárja az óvoda udvarán, jó hangulatban, összetartó közösségben.

Környezeti neveléssel kapcsolatos programjaink

Jeles Napok

Óvodánk kiváló természeti adottságokkal és fekvéssel rendelkezik. Mivel az óvodában dolgozó munkatársak számára fontos a környezet védelme, ezért arra törekszünk, hogy a környezet- és állatvédelemmel kapcsolatos programok szervesen beépüljenek az életünkbe.

A környezeti nevelésen belül feladataink a környezettel való „együttélésre” nevelés, mely magában foglalja a környezet tényleges védelmét és egyben a környezeti kultúra közvetítését, átadását. Környezettudatos életmód, gondolkodás, viselkedésmód, védelem, fejlesztés, okos és mértéktartó felhasználás, mindezeken keresztül pedig a teljes személyiség fejlesztése.

Állatok világnapja október 4.

Az állatok szeretetéről ismert Assisi Szent Ferenc ünnepe.

Az Állatok Világnapján keresztül azt az üzenetet közvetítjük a gyerekek felé, hogy próbáljunk meg harmóniában élni a minket körülvevő élőlényekkel és a természettel. Az állatok szeretetét nem lehet könyvekből megtanulni, tanítani. Az élménynyújtás, tapasztalatszerzés, tevékenykedés a legjobb módszer arra, hogy az óvodás gyermekek az állatokkal közeli kapcsolatba kerüljenek, ezáltal kialakuljon bennük a szeretet, gondoskodás, védelem érzése. Ezen a napon általában a nagyobb gyerekek kirándulni mennek. Minden csoport saját maga választja ki a helyszínt. A leggyakrabban kiválasztott célpont a Budakeszi Vadaspark vagy a Veresegyházi Medvefarm vagy éppen a közeli kisállatkert a Margit- szigeten.

A kisebbeknek az óvodában szervezünk állatbemutatót, hogy ők is gazdagodhassanak olyan élményekkel, amelyeket csak az állatok adhatnak nekünk.

Víz világnapja március 22.

Erre a jeles napra is tudatosan készülünk. Annyira természetes számunkra a víz jelenléte, így szinte el sem tudjuk képzelni, mi lenne, ha nem állna rendelkezésre. Ilyenkor minden csoport külön- külön foglalkozik a víz témakörével, természetesen a csoportok fejlettségi szintjének, korának ismeretében.

Föld napja április 20.

Fontosnak tartjuk, hogy a gyerekeket már kiscsoportos koruktól fogva arra tanítsuk, hogy védjék, óvják a Földet, a környezetünket, ahol élnek. A programok egy része a csoporton belül zajlik igazodva az adott csoport életkorához. Ilyenkor sokat beszélgetünk arról, hogyan is védhetjük meg a környezetünket, mindezt képekkel és kivetítésekkel alátámasztva.

Évről-évre a szülőkkel együtt ápoljuk és gazdagítjuk a kertünket. Az önkéntesség nem igazán jellemzője a mai magyar társadalomnak. Kevéssé van jelen az intézmények életében ez a fajta civil felelősségérzet és a szülők ilyen formájú bevonása. Mégis nálunk hagyomány a szülők szerepvállalása, ezáltal gyermekeik környezettudatos szemléletének kialakítása és magatartásformálása. A szülők rendszeresen vesznek részt a kertrendezési munkákban. Pl.: kerti játékok festése, földmunkák, virágok ültetése, növények gondozása.

A gyerekek számára pedig nap, mint nap látható az elvégzett munka gyümölcse, a sok szép virág, növény melyet a szüleikkel és óvónénikkel együtt ültettek.

Madarak és Fák napja május 10.

Kertünkben rengeteg fa, bokor van. Madarak fészkelnek visszatérően évről-évre. Vándor és itt telelő madarak egyaránt.

Ezért gondoltuk, hogy bekapcsolódunk a Madárbarát ovi programba. Ez leginkább a nagycsoportosokat érintő esemény. A Madártani Intézet munkatársa látogat el évente 5x minden csoporthoz, hogy a madarakkal (és állatokkal) kapcsolatos új ismereteket adjon át a gyerekeknek. Természetesen igazodva az életkori sajátosságaikhoz.
Felhívja a figyelmet a védett madarakra, kitér az adott évben megválasztott Év madara és állatai címre.

Ebben a tanévben, hogy az elméleti ismereteket gyakorlati tevékenységgel is megerősítsük madáretető készítő versenyt hirdettünk a családoknak. Nagy sikere volt, több mint 70 munka, ötletes, praktikus és esztétikus pályamunka érkezett. A közösségi térben kiállítást szerveztünk és mindenki szavazhatott, az általa legjobbnak ítélt madáretetőre. A szavazatok összeszámlálása után ünnepélyes eredményhirdetés keretében díjaztuk az alkotásokat.
Innentől kezdve pedig fontos feladatunk az oduk rendszeres feltöltése, figyelemmel követése természetesen a gyerekekkel együtt.

Nemzeti ünnepek

Március 15 és október 23.

Elsősorban a középső és nagycsoportosok körében kerül megemlékezésre a két ünnepünk.

Csoportban tabló készítéssel, verstanulással, csákóhajtogatással, pártakészítéssel hangolódnak a gyerekek az ünnepre.

A nagyobbak az elkészített zászlókkal, kokárdákkal lesétálnak a közeli Bem szoborhoz.